hlavní stranaaktualitypress room

CS film: 6x Jan Kanyza

2017-10-25

CS film, televize českých a slovenských filmů, věnuje v neděli 29. října své vysílání Janu Kanyzovi u příležitosti jeho sedmdesátých narozenin. Ty připadají na 25. října. CS film uvede celkem šest filmů, ve kterých tento oblíbený herec vystupuje a připravila rovněž zvláštní vydání magazínu Filmových novin.

Jan Kanyza se poprvé objevil na plátnech kin v roce 1966 ve filmu Jiřího Hanibala Malé letní blues. Další herecké příležitosti přišly s filmy Utrpení mladého Boháčka a Pět mužů a jedno srdce. Později se začal uplatňovat především jako muž činu ve velkých rolích v dobrodružných a kriminálních filmech, a to na obou stranách zákona. Hrál a hraje i v řadě televizních seriálů a je známý jako dabér (např. George Clooneyho). Jan Kanyza si z hereckých nabídek pečlivě vybírá a často dává přednost malbě a umělecké fotografii, kterým se věnuje už od mládí.

CS filmodvysílá s Janem Kanyzou následující filmy:

 

Útěky domů (1980, režie Jaromil Jireš, 12:00 hod.)

Psychologické drama, kde se vše točí kolem života rodiny adoptovaného chlapce. Dále hrají: Tomáš Holý, Jana Brejchová, Vlastimil Hašek, Evald Schorm, Andrea Čunderlíková a další.

Kam zmizel kurýr (1980, režie Otakar Fuka, 14:00 hod.)

Sci-fi komedie, ve které jsou ukázky z českých sci-fi filmů pospojované pátráním po kurýrovi vezoucím mezigalaktickou poštu, který údajně havaroval v Čechách v 17. století. Dále hrají: Eva Jakoubková, Karel Houska, Jiří Bruder, Vladimír Salač, Zdeněk Srstka a další.

Trasa (1978, režie Anatolij Vechotko, Natalija Troščenko, 16:00 hod.)

Zážitky továrního řidiče n. p. Tatra při náročných zatěžkávacích zkouškách nákladních automobilů typu Tatra 148 v extrémně tvrdých klimatických podmínkách při stavbě ropovodu v oblasti Nižněvartovska. Dále hrají: Vítězslav Jandák, Vladimír Ráž, Jan Pohan, Žofie Veselá a další.

Magazín Filmových novin (2017, připravil Ondřej Pohl, 16:30 hod.).

Příliš velká šance (1984, režie Otakar Fuka, 18:00 hod.)

Vynikající psychologická kriminálka podle scénáře Petra Schullhofa o tom, jak jedno sobectví může zabít mnoho lidí. Dále hrají: Julie Jurištová, Radovan Lukavský, Stanislava Bartošová, Vlastimil Zavřel a další.

Mravenci nesou smrt (1985, režie Zbyněk Brynych, 20:00 hod.)

Krimi o pašování a překupnictví drog za minulého režimu. Dále hrají: Josef Vinklář, Ladislav Mrkvička, Zora Jandová, Vladimír Kratina, Jan Přeučil a další.

Pět mužů a jedno srdce (1971, režie Jan Matějovský, 22:00 hod.)

Neprávem zapomenuté komediální drama podle scénáře Jaroslava Dietla s hvězdným hereckým obsazením zachycuje jeden v nemocnici na oddělení, kde se provádějí náročné operace srdce. Dále hrají: Vladimír Menšík, Josef Hlinomaz, Vlastimil Brodský, Eduard Cupák, Nina Divíšková, Regina Rázlová a další.

 

---

Den s Janem Kanyzou                neděle 29. 10. 2017

   ⃰ 25. 10. 1947 (70 let)

                                   „Jsou lidé, kteří svůj život žijí a zase jiní, kteří svůj život vyprávějí.“

                                                                                                                                    Jan Kanyza                                  

Jan Kanyza se narodil 23. října 1947 v Lipníku nad Bečvou a vyrůstal v intelektuální rodině profesora a vysokoškolsky vzdělané knihovnice.  Díky tomu už odmalička dělil svůj volný čas mezi knihy, hudbu, výtvarné umění a herectví. Už jako student olomouckého gymnázia hrál na klarinet v dixielandové kapele a současně působil ve studentském divadle. Objevil se u něj další, zajímavý talent a to je zájem o malování, kdy se věnoval krajinkám, ale více jej to přece jen táhlo na divadelní prkna.

V roce 1970 dostudoval u profesora Miloše Nedbala na DAMU. Profesor Nedbal si Kanyzova talentu vážil a velice si jej pochvaloval. Ještě v době studií, to bylo v roce 1966, se poprvé objevil na plátnech kin, díky režisérovi Jiřímu Hanibalovi, který pro něj měl roličku chlapce v partě, ve filmu Malé letní blues, o něco větší příležitost přišla s filmy Utrpení mladého Boháčka a Pět mužů a jedno srdce.

V sedmdesátých letech se ve filmu začal konečně uplatňovat jako muž činu ve větších či velkých rolích z obou stran zákona v dobrodružných a kriminálních filmech. Zatímco kriminalisty si zahrál ve filmech, jako Město nic neví nebo Zlaté rybky, zločinecké typy mu režiséři svěřili ve filmech Cesty mužů, Noc klavíristy, Smrt na černo a epizoda ze seriálu 30 případů majora Zemana - Rukojmí z Bella Vista. Pak ale přišla životní epizoda, na kterou Jan Kanyza vzpomíná takto: „Ve filmu jsem si od třiasedmdesátého do šestasedmdesátého vůbec neškrtnul, protože jsem se při natáčení filmu Sokolovo v Rusku nedal okrást sovětskou servírkou a nevybíravě jsem jí vynadal, což šlo až na ambasádu v Moskvě a na ministerstvo kultury.“ Nastala nechtěná herecká absence a až film Mladý muž a bílá velryba ukázal, jak moc nám Kanyzův herecký typ ve filmu chybí.

Různorodé herecké příležitosti dostal i v následující dekádě. Manžela Jany Brejchové  a adoptivního otce Tomáše Holého si zahrál v psychologickém filmu Útěky domů, avšak o poznání výraznější role měl třeba v kriminálních filmech a detektivkách typu Příliš velká šance nebo Mravenci nesou smrt. Ke krimi žánru se pak opět vrátil v televizních seriálech Expozitura, Kriminálka Staré Město a Polda, ale to už je doba jen nedávno minulá,  kdy si zralý herec přece jenom z nabídek vybírá a mnohdy dá přednost výtvarnému nebo fotografickému umění, jemuž se věnuje od mládí.

Malování, ale v poslední době i fotografováním  je jeho velkou vášní. Kromě Česka vystavoval své obrazy také například v USA, v Německu, ve Francii nebo ve Švédsku. Proslul tím, že jeho obrazy vznikají na různých místech ve Francii, kterou miluje a kde se našel. V Languedocu si dokonce pořídil ateliér,  Paříži zase vznikla jeho kolekce více než třiceti velkoformátových fotografií nazvaná Moje Paříž..., ilustruje i knihy pro děti. Velmi často a dobře se věnuje dabingu, k nejčastějším zahraničním hercům, kterým propůjčil a propůjčuje svůj hlas, patří hlavně George Clooney a Michele Placido.

 

                 „Skromnost je zbytečnost. Úplně stačí soudnost.“

                                                                                                   Jan Kanyza