Atmedia
Už 15 let jsme vašimi partnery ve světě tematických televizí

Klasická televize je mrtvá, hlásily již před několika lety internetové titulky. Jiné tvrdily, že si dnešní mladá generace televizi už vůbec nezapne a je stále jen online. Slyšíme to v marketingu neustále. Ti, kteří ve firmách rozhodují o marketingových ropočtech, tak mohou snadno nabít dojmu, že spouštět reklamní kampaň v TV dnes nemá smysl. Současným králem je přece Instagram, Snapchat nebo třeba TikTok. Nežijí ale marketéři v  marketingové bublině? Nestálo by za to nedat tolik na titulky a podívat se na fakta? Realita je totiž zcela jiná.

TV dnes sledujeme více než před 10 lety

Češi dnes tráví sledováním televize více času než v minulosti, a to i přes příchod nových médií jako Facebook, YouTube, Netflix, Stream.cz nebo HBO Go. Denně s ní tráví dokonce více času než před 10 lety. Zatímco v roce 2008 sledovali Češi starší 15 let televizi v průměru 3 hodiny a 17 minut denně, dnes to jsou již 3 hodiny a 36 minut. Podle oficiálního elektronického měření sledovanosti, které v České republice provádí společnost Nielsen Admosphere, si televizi denně zapne 68 % Čechů starších 4 let, což je 6,7 milionu lidí.

Mileniálové a TV? Přes 2 hodiny denně

Je nezbytné zmínit, že hovoříme o průměrných hodnotách, které zvyšují starší věkové skupiny obyvatel sledující televizi často i přes 5 hodin denně. Mýtus, že se dnešní mladí lidé na televizi nedívají, ale prostě není pravda. Televize je mezi mladými lidmi stále jedním z dominantních médií. Konkrétně mladí ve věku 15–24 let se na televizi koukají průměrně 1 hodinu denně. Každý den si ji zapne 31 % z nich, minimálně jednou týdně je to již 61 % a jednou měsíčně k televizi usedá dokonce 83 % z nich. Mladší generace navíc postupně stárne a s tím, jak se dostává do věku okolo 30 let a zakládá si vlastní rodinu, se čas strávený sledováním televize rapidně zvyšuje. U věkové skupiny 25–34 let je čas strávený u TV již více než dvojnásobný, konkrétně 2 hodiny a 10 minut. A ještě výraznější je u mladých ve věku 25–34, kteří již mají děti. U televize s nimi denně stráví 2 hodiny a 43 minut.

Když videoobsah, tak na televizi

V dnešní době sledují lidé videa také na různých internetových serverech, oblíbené jsou internetové televize a VOD služby. Čas, který tráví lidé na těchto platformách sledováním videí, je ale v porovnání s časem stráveným sledováním televize stále zanedbatelný. Podle průzkumu napříč 10 evropskými státy, který provedli v The Global TV Group v roce 2018, stráví lidé sledováním televize až 85 % z celkového času věnovaného videobsahu. Pouhých 15 % připadá na YouTube, Facebook a další internetové platformy. Mezi mladými je sice toto číslo nižší, ale stále výrazně převyšuje internet. Vyplývá z toho, že dvě třetiny času stráveného sledováním videoobsahu tráví mladí lidé u televize, ať už se to týká živé či odložené sledovanosti, případně VOD služeb poskytovaných televizními společnostmi.

Televize je brand safe

I když marketéři nakonec připustí, že televize není tak docela mrtvá a že ji dokonce sledují mladí lidé, mohou říci, že možnosti cílení na internetu jsou lepší než u TV. Ale je to právě nepřekonaný zásah TV, který činí reklamní kampaně v TV tolik efektivní. Při launchingu nového produktu není nic lepšího, než zvýšit povědomí o značce pomocí TV reklamy.

Zároveň je nutné říci, že se televizní svět za poslední roky výrazně proměnil. V době, kdy na českém trhu již nepůsobí tři, čtyři televize, ale desítky, je cílení efektivnější než kdy jindy. Většina TV stanic je dnes tematicky zaměřených, zadavatelé mohou oslovit fanoušky sportu, vědy, historie, přírody, kultury nebo hudby. Tematické TV stanice tak přináší zadavatelům kontext, po kterém volají i v online prostředí a který má na efektivitu reklamní kampaně značný vliv. Značka je totiž spojena s TV obsahem, který lidé záměrně sledují, u kterého se chtějí bavit, odpočívat, vzdělávat.

Je tedy jisté, že TV stanice o vaření oslovuje především lidi mající zájem o vaření. Nabídnout jim potravinový produkt je jasně zacílená reklama, která bude velmi pravděpodobně efektivní. Dětské TV stanice sledované nejen dětmi, ale také jejich rodiči, jsou jasnou ukázkou možnosti zacílení hraček, dětské kosmetiky nebo potravin pro děti. Zadavatel reklamy má navíc kvůli přísné regulaci televize jistotu, že se jeho kampaň objeví vedle nezávadného a prémiového obsahu. Oproti tomu internet nezaručí, že se reklama nezobrazí u nevhodných článků. Reklama na dětské hračky nebo nový model auta se tak může objevit vedle článku o vraždě v Praze nebo o ekonomické stagnaci v Německu. Právě v tomto směru poskytuje televize tzv. brand safety, neboli záruku, že se reklama nezobrazí v kontextu, který by mohl značku jakkoliv poškodit.

Líbil se vám článek? Pošlete ho do světa!
Podobné články

M. Procházka: Co s sebou přinesla digitalizace

Pozvání na interview s Michaelou Surákovou, Managing Director ve společnosti Atmedia, přijal Marcel Procházka, Director of Legal & Regulatory Affairs ve společnosti České Radiokomunikace. V první části rozhovoru Marcel Procházka popisuje, jak se vyvíjel trh volně šířených televizních stanic v souvislosti s přechodem z analogového…

#cislotydne: Říjen 2023

Stejně jako k září patří rozjezd nové televizní sezony, říjen se každoročně nese ve znamení prezentace Obchodní politiky. Letos to bylo opravdu velké, protože jsme přinesli řadu novinek. Tou hlavní je změna obchodní cílové skupiny na 18–69 let, díky čemuž…

V roce 2024 změníme obchodní cílovou skupinu a zdražíme televizní reklamu o 15 až 20 %

Vzhledem k přetrvávající vysoké poptávce po televizní reklamě zdražíme v příštím roce reklamní prostor na zastupovaných tematických kanálech v průměru o 15 až 20 %. „Abychom mohli zadavatelům nabídnout větší prostor pro TV kampaně, rozhodli jsme se také pro změnu…
Nahoru