Váš partner ve světě tematických televizí

Nejlépe hodnocenými televizními stanicemi vysílajícími u nás jsou ČT Déčko, Prima ZOOM a National Geographic. Ukazují to nejnovější výsledky našeho atmedia indexu za rok 2021. Veřejnoprávní dětská stanice přitom obhájila prvenství podruhé v řadě a kanály Prima ZOOM a National Geographic si pouze vyměnily pozici druhého a třetího místa.

Zatímco na prvních příčkách atmedia indexu nedošlo v roce 2021 oproti roku 2020 k výraznějším změnám, výrazný posun pozorujeme obecně u dětských stanic, kdy si většina z nich polepšila meziročně hned o několik pozic směrem nahoru,“ přibližuje nejnovější výsledky průzkumu Pavel Müller, Head of Research & Marketing v naší společnosti, která na českém televizním trhu obchodně zastupuje téměř 30 tematických stanic.

Infografiku v plném rozlišení najdete zde

Čeští diváci hodnotí obecně nejlépe dětské televizní kanály, které následují dokumentární a filmové. V žebříčku TOP 10 televizních stanic se umístilo hned pět zástupců dokumentárních kanálů, tři místa obsadily dětské stanice a umístění v něm získala také jedna filmová a jedna sportovní stanice. „Diváci na vítězných kanálech oceňují například kvalitu pořadů, rozsah a pestrost jejich nabídky nebo vizuální kvalitu vysílání. Zároveň by je většinou doporučili také svým známým,“ popisuje Pavel Müller.

Podobně jako v roce 2020 se i loni potvrdil velký rozptyl v celkovém hodnocení televizních stanic. Zatímco výsledný atmedia index nejlépe hodnoceného ČT Déčka je 83,1 bodu, na opačném konci je televizní stanice se skóre 32,2.

Atmedia index ukazatelem na cestě k vyšší sledovanosti a příjmům

Atmedia index jsme představili v polovině loňského roku s cílem nabídnout klientům srozumitelný ukazatel úspěšnosti televizního kanálu a jeho značky na českém trhu. „Atmedia index ukazuje televizním stanicím směr, kterým se vydat na cestě k vyšší sledovanosti a tím pádem i vyšším příjmům z TV reklamy,“ konstatuje Michaela Suráková, Managing Director naší společnosti, a dodává: „Respondenti výzkumu hodnotí televizní stanice na základě několika kvalitativních atributů, a jednotlivé stanice tak mohou zjistit, v jakých oblastech mají prostor pro růst a kde si naopak vedou nadprůměrně.“

Atmedia index přináší výsledky hodnocení kvality celkem 64 televizních stanic. Většina z nich je zapojena do oficiálního elektronického měření televizní sledovanosti, které se na celkových příjmech z TV reklamy podílí z více než 95 %. Výzkum provádíme dvakrát ročně a celkově se jej účastní více než 4 000 respondentů (televizní internetová populace ve věku 15–69 let) z Českého národního panelu, kteří jednotlivé televizní stanice hodnotí na základě 7 kvalitativních atributů. K nim patří například kvalita pořadů, rozsah a pestrost nabídky pořadů, vizuální kvalita vysílání nebo doporučení známým. Sběr dat provádí výzkumná společnosti Nielsen Admosphere metodou CAWI.

Rozšiřujeme výzkum o VOD služby na českém trhu

Podle vyjádření Michaely Surákové je o výsledky atmedia indexu mezi televizními stanicemi zájem. „Od minulého roku se nám ozvalo hned několik společností, které zajímá postavení jejich televizní značky na českém trhu,“ uvádí. Ještě větší pozornost je podle ní směřována k trhu tzv. VOD služeb (videa na vyžádání), který atmedia index také mapuje. „Trh s VOD službami v České republice zažívá boom a pro jednotlivé hráče jsou klíčové informace o tom, kolik lidí si jednotlivé služby předplácí, kolik jsou ochotni za ně platit, kolik skutečně platí, případně jak často a proč je využívají,“ přibližuje Michaela Suráková.

Letos jsme se rozhodli výrazněji rozšířit výzkum pro atmedia index právě v oblasti VOD služeb. Nově bude výzkum prováděn každé čtvrtletí na vzorku 2 000 respondentů, což umožní přinášet čerstvá data z oblasti trhu s videi na vyžádání častěji. Vedle tzv. SVOD služeb (videa na vyžádání za předplatné) se nově atmedia index zaměří také na tzv. AVOD služby (videa na vyžádání s reklamou).


Sledujte nás také na Linkedinu a Twitteru a neuteče vám žádná novinka ze světa televize!

Líbil se vám článek? Pošlete ho do světa!
Podobné články

#cislotydne: Září 2022

Zatímco počasí skočilo ze srpnových 25 na zářijových 12, my hlásíme stále 30. A vypadá to, že se u nás jen tak neochladí! 30 tematických TV stanic vás totiž baví i v nové sezoně a držíme si po prázdninách 5%…

Placenou televizi využívají více mladší diváci, chtějí sledovat pořady zpětně

Počet televizních diváků ve věku 15–69 let, kteří sledují televizi prostřednictvím některého z operátorů placené televize, vzrostl v letošním roce na 56 %.[1] Z našeho výzkumu atmedia index vyplývá, že placená televize má mezi českými televizními diváky rok od roku stále větší zastoupení,…

O letních prázdninách pravidelně posilují dětské a filmové televizní stanice

Červenec a srpen jsou z hlediska televizní sledovanosti a chování televizních diváků specifickým obdobím, během nějž pravidelně zvyšují svůj podíl na sledovanosti tematické televizní stanice. Týká se to především těch filmových, seriálových a dětských. „Období letních prázdnin je specifická sezóna.…
Nahoru