Váš partner ve světě tematických televizí

Prvního února uběhl rok od chvíle, kdy se definice oficiální televizní měny rozšířila – k živé sledovanosti se začala připočítávat tzv. „odložená sledovanost ‚nultého‘ dne“, která se někdy označuje též jako TS0, resp. VOSDAL. Zavedení nové měny přineslo Atmedia vyšší sledovanost a zejména více GRPs. Diváci zpětně nejčastěji sledují sportovní události, dokumentární pořady a filmovou/seriálovou tvorbu.

V roce 2016 tvořila odložená sledovanost mediálního zastupitelství Atmedia 1,1 % celkové sledovanosti. V tomto ohledu se drží sledovanost na průměru celkového televizního trhu, tedy 1,2 %. V portfoliu Atmedia z hlediska odloženého zhlédnutí pořadů vedou sportovní, dokumentární a filmové stanice – což kopíruje zahraniční trendy.

Typickým divákem tematických stanic Atmedia, který nejčastěji využívá možnosti odloženého zhlédnutí pořadu, je v produktivním věku 35–54 se socioekonomickým statusem „C“, se středoškolským, resp. vysokoškolským vzděláním a žijící ve městech nad 20 tisíc obyvatel. V této cílové skupině tvoří odložená sledovanost tematických stanic Atmedia dokonce 5,9 % z celkové sledovanosti, což je téměř dvojnásobek oproti celému televiznímu trhu. Nejvyššího podílu dosahuje odložená sledovanost u sportovních stanic, konkrétně 20,2 %.

Procentuální podíl odloženého sledování na celkové sledovanosti

Zatímco od února 2016 do konce ledna 2017 v CS 15+ přinesla nová měna trhu 0,8 % GRPs navíc, u Atmedia to bylo 1,1 %, resp. 3,5 % ve zmíněné cílové skupině aktivních diváků 35–54. „Opět jsme prokázali atraktivitu diváků stanic Atmedia, kteří se pečlivě zajímají o to, co sledují, a lépe si pamatují obchodní sdělení. Ještě větší radost mám z obchodního hlediska – významně jsme dokázali navýšit počet GRPs. Dokazuje to, že naši diváci zpravidla při zpětném sledování nepřeskakují reklamní sdělení,“ vyzdvihuje přínosy Iva Pantůčková, obchodní ředitelka společnosti Atmedia.

Informace o odložené sledovanosti je v rámci peoplemetrového projektu měřena od ledna 2013. Hlavní výhodou je fakt, že VOSDAL je uživatelům dat k dispozici hned druhý den ráno společně se živou sledovaností. Nová měna byla zavedena kvůli rostoucímu technologickému vývoji, stoupá totiž poptávka po využívání televizních archivů, k nimž mají přístup diváci pomocí řady platforem -od HbbTV, přes IPTV archiv, až po ruční nahrání pořadů.

V současném modelu se do sledovanosti započítávají jen pořady zhlédnuté ve stejný den, kdy běžela premiéra pořadu v televizi, přičemž nyní probíhají diskuze o začlenění odložené sledovanosti do oficiální televizní měny až o sedm dní od premiéry. V Evropě existuje zhruba 20 zemí, v nichž je odložená sledovanost součástí televizního měření. V USA podíl zpětného zhlédnutí neustále roste a nyní tvoří zhruba polovinu celkové sledovanosti.

Líbil se vám článek? Pošlete ho do světa!
Podobné články

Češi a sport: Jak se daří sportovním TV stanicím u nás?

Na českém trhu působí okolo dvaceti sportovních kanálů a jejich počet v posledních letech stále roste. Díky atraktivní cílové skupině diváků představují zajímavou příležitost pro zadavatele televizní reklamy, největší sportovní události na placených kanálech totiž pravidelně osloví až půl milionu diváků.…

Streamovací služby se v Česku i na Slovensku těší podobné oblibě

Průzkum atmedia index za druhé pololetí loňského roku, který pravidelně realizujeme, ukázal, že se český a slovenský trh placených VOD služeb od sebe příliš neliší. „Podobné rysy vykazuje jak v počtu uživatelů, tak například i v podílu nejvyužívanějších streamovacích služeb na…

#cislotydne: Duben 2023

Březen – k televizi vlezem, duben – ještě tam budem. Alespoň tak by se dala parafrázovat známá pranostika podle výsledků sledovanosti našich televizních stanic. V obou měsících se nám totiž nebývale dařilo. Zatímco v březnu jsme 6% hranici podílu na…
Nahoru